Dostrzeż w nauce wartość

Liceum – nowe możliwości 

Trzy lata, które spędzisz w liceum, mogą być wspaniałym okresem, który będziesz wspominać z uśmiechem na ustach. W dużej mierze od ciebie, i twojego nastawienia, zależy to jak będzie wyglądał czas, który spędzisz w szkole średniej. Nie masz wpływu na nauczycieli i ludzi, na których trafisz. Ale od ciebie zależy, ile czasu poświęcisz na podręczniki do liceum, nawiązywanie nowych znajomości, rozwijanie swoich pasji, sport. Zainteresuj się jakie koła działają w twojej szkole. Może się okazać, że w twoim liceum istnieją jakieś fajne organizacje, które pozwolą ci na nauczenie się czegoś ciekawego, stworzenie niezapomnianych wspomnień i poznanie inspirujących ludzi.

Staraj się być pozytywnie nastawiony 

Może się zdarzyć, że od pierwszej klasy szkoły średniej pojawi się temat matury i konieczności podjęcia decyzji, na jakie studia zamierzasz aplikować. Nie lekceważ dobrych rad, które będziesz dostawać, ale też nie wpadaj w panikę. Owszem, podstawa programowa wymagana na egzaminie dojrzałości jest dość obszerna. Jeśli jednak zaczniesz się uczyć wystarczająco wcześnie, nie będziesz mieć najmniejszych problemów z opanowaniem licealnego materiału.

Idąc do liceum, warto mieć na siebie jakiś plan. Jesteś dobry z jakichś przedmiotów, albo masz predyspozycje w danym kierunku? Wykorzystaj to! Olimpiady przedmiotowe, konkursy, zawody sportowe… A także wiele różnego rodzaju konkursów, dedykowanych uczniom szkół średnich, pozwalających się wykazać np. w fotografowaniu, śpiewie, aktorstwie lub rysunku. Interesuj się tym, co się wokół ciebie dzieje. I nie bój się angażować! Każde nowe doświadczenie traktuj jak cenną lekcję, która cię czegoś nauczyła albo przyniosła wiele pozytywnych emocji i wspomnień. Nie neguj różnych inicjatyw i pomysłów swoich kolegów. Może razem uda wam się stworzyć coś ciekawego?

Nie zapomnij jednak o nauce

Okres liceum to świetny czas na imprezowanie, poznawanie nowych ludzi, samorozwój i wycieczki. Warto jednak pamiętać, że te trzy lata mają nas przygotować do egzaminu dojrzałości, a następnie do studiowania. Dlatego nie pozwól, by podręczniki do liceum leżały nieużywane. Staraj się wyrobić w sobie nawyk regularnej nauki, szczególnie przedmiotów, które zamierzasz zdawać na maturze na poziomie rozszerzonym. Ucząc się systematycznie oszczędzisz sobie stresu w klasie maturalnej, kiedy w wielu szkołach zaczyna się prowadzenie niemalże dwutorowego nauczania. Z jednej strony nauczyciele kończą materiał przeznaczony na klasę trzecią, a z drugiej rozpoczynają powtarzanie zagadnień z klas ubiegłych. Jeżeli nie będziesz miał opanowanej przynajmniej części tematów z poprzednich lat, może ci być ciężko pogodzić naukę bieżącą, z powtórkami.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *